Dzielnice Gniezna

Gniezno jest wspaniałym miastem, z którym wiąże się niezwykła historia, wiele legend i opowieści. Do nich chętnie wracają zarówno młodzi, jak i starzy, by przypomnieć sobie dawne dzieje. Jest to miejscowość, do której warto wpaść z wizytą, zobaczyć piękne zabytki, ale także poznawać jego historie czy różne rejony w Gnieźnie. Dzięki temu na pewno można dobrze spędzić czas. Jest tutaj też wiele dzielnic, do których warto w wolnej chwili wpaść.

Dzielnice gnieźnieńskie

Na terenie samego Gniezna można wymienić kilka dzielnic, które na swój sposób przyciągają uwagę i na pewno staną się miejscem, do jakiego niejeden turysta będzie chciał zawędrować. Znane są takie rejony Gniezna jak: Arkuszewo, Dalki, Dziekanka, Gniezno-Pola, Kawiary, Kleryka, Piekary, Pustachowa, Pławnik, Skiereszowo, Winiary, Kokoszki, Konikowo, Kustodia, Nowaszki, Osiniec, Piaski.

Każda nazwa niesie ze sobą osobną historię powstania oraz inne opowieści o tym, jak konkretnie wyglądało mieszkańców ludzi na tym terenie. W przypadku Kokoszek dawniej były to dwie odrębne wsie: Kokoszki stare oraz Kokoszki nowe, które znajdowały sie na terenie Prowincji Poznańskiej Królestwa Prus. A podczas II wojny światowej umieszczono tutaj stanowiska obrony przeciwlotniczej, z czego do dziś zachowały się betonowe cokoły pod działa i schrony amunicyjne. Jest to też miejsce, w którym obecnie znajdzie się liczne nieużytki czy niebezpieczne wykopy, które są pozostałością po  czasach PRL-u. Tutaj bowiem miało powstać duże osiedle dla mieszkańców.

Dzielnice w Gnieźnie, jak widać, mają swoją historię, którą chętnie opowiedzą każdemu, kto tylko tutaj przybędzie i zechce ich posłuchać. Można bowiem odkrywać tutaj historię na różny sposób, poznawać stare dzieje i to, jak wiele zmieniło się przez te wszystkie wieki na tych terenach. Gniezno to w końcu miasto, które samo w sobie ma bogatą przeszłość. Tutaj bowiem prawdopodobnie wszystko się zaczęło dla Rzeczypospolitej Polskiej, a przynajmniej tak głoszą do dzisiaj różne legendy, do których warto wracać i przekonywać się, jak sporo zmieniło się przez wieki.

Warto też zauważyć, że Gniezno samo w sobie jest miejscem, do którego przybywają chętnie turyści, by odkrywać dawniejsze czasy, poznawać to, co dawno już minęło i dać sie po prostu porwać historii. Dzięki temu na pewno przekonają się sami, jak wspaniałe są opowieści, gdy tylko można się przejść tymi samymi drogami, co dawniej przodkowie i oglądać przynajmniej część tych samych rzeczy, co właśnie oni wznosili swoimi rękami.

Dodaj komentarz